Вакцінація дітей

Вакцинація дітей: права батьків і дитини під час щеплень

 

Чи варто робити щеплення дітям? Конкретної відповіді на це запитання немає, а ставлення сучасних батьків і лікарів до вакцинації дитини вельми неоднозначне. Одні впевнені, що щеплення є запорукою здорового суспільства та сприяють підвищенню імунітету, інші — наполягають на тому, що після вакцинації у дитини можуть виникнути серйозні ускладнення і проблеми зі здоров’ям.

В Україні щеплення дітей проводиться за згодою батьків, без їх відома будь-які маніпуляції зі здоров’ям малечі медпрацівники проводити не мають права. Щоб не помилитися у своєму виборі, мамі і татові слід усвідомити основні моменти: що таке вакцина і чому слід робити щеплення. Крім того, важливо розуміти за яким графіком вони будуть проводитися і які є протипоказання проти вакцинації.

Чи беруть дитину до садочку/школи без щеплень?

 

Про діючі норми закону Міністерство охорони здоров’я України і Міністерство освіти і науки України нагадали головам обласних та Київської міської державних адміністрацій офіційним листом.

Згідно з законом, відвідувати державні заклади освіти можуть лише ті діти, які отримали щеплення за Календарем профілактичних щеплень, або у дитини є медичні протипоказання до вакцинації (ст. 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”). Колективний імунітет допоможе захистити від смертельно небезпечних хвороб тих дітей, які не можуть вакцинуватись з медичних причин.

Якщо в дитини є протипоказання, їй надається відповідна довідка на підставі даних обов’язкового медичного профілактичного огляду дитини за участю лікаря педіатра та інших лікарів-спеціалістів. Рішення про допуск таких дітей до закладів освіти приймає комісія лікарів відповідного лікувально-профілактичного закладу.

Лікарсько-консультативна комісія може прийняти рішення щодо заборони відвідування дитиною без профілактичних щеплень навчального закладу, наприклад - у разі ускладнення епідемічної ситуації. У таких випадках питання щодо форм здобуття освіти такими дітьми вирішують місцеві органи освіти.

ЧОМУ ДІТЯМ ВАЖЛИВО ОДЕРЖАТИ ЩЕПЛЕННЯ ЗА КАЛЕНДАРЕМ

Наразі в Україні спостерігається нестійка епідемічна ситуація щодо інфекційних хвороб, а захворюваність на кір, краснуху, епідемічний паротит, кашлюк, дифтерію набуває загрозливого характеру. З початком навчального року ризик захворіти на ці інфекції збільшується, тому дуже важливо щоб діти були вчасно щеплені за Календарем профілактичних щеплень.

До 6 років діти повинні отримати щеплення  проти гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту та Хіб-інфекції. У 6-річному віці проводиться ревакцинація проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи та паротиту.

На сьогодні в Україні є достатня кількість ефективних, якісних, безпечних та прекваліфікованих Всесвітньою організацією охорони здоров’я вакцин, щоб охопити щепленнями всі вікові групи, які цього потребують.

Якщо ваша дитина пропустила вакцинацію за календарем, негайно зверніться до педіатра або сімейного лікаря, щоби надолужити пропущені щеплення.

 

Щеплення дітей: за і проти

У нашій країні вакцинація дітей, в тому числі новонароджених, носить добровільний характер і змусити батьків, які не хочуть робити своїй дитині щеплення, ніхто не може. Вони мають законне право відмовитися від вакцинації, але при цьому повинні реально оцінювати можливі ризики і наслідки, як для здоров’я дитини, так і для його соціального розвитку.

Аргументи за:

 • щеплення не дає 100% гарантії від інфекційних захворювань, але зменшує ризик зараження
 • невакциновані діти частіше хворіють і можуть нести загрозу здоров’ю інших діток
 • в разі захворювання, щеплена дитина легше переносить хворобу

Аргументи проти:

Як правило, своє рішення не робити дитині щеплення багато батьків мотивують бажанням виробити у малюка природний імунітет або побоюванням отримати неякісну вакцину. Крім того, молоді матусі / татусі вважають, що роблячи немовлятам щеплення, вони піддають організм малюка занадто великому навантаженню без вагомих на те підстав.

Протипоказання до вакцинації

Наявність протипоказань для проведення щеплень для кожної дитини визначається індивідуально. Рішення приймається виходячи з Переліку протипоказань, встановленого Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) та Наказу МОЗ України № 595 від 11.08.2014 року. Згідно з цими документами робити дитині щеплення протипоказано при:

 • важких ускладненнях від попередньої дози у вигляді анафілактичного шоку або токсичної еритеми
 • алергічної реакції на будь-який компонент вакцини, анатоксину
 • гострому захворюванні або загостренні хронічного захворювання
 • підвищеній температурі тіла
 • інших підставах

 

При виявленні медичних протипоказань до вакцинації відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України № 551 від 11 серпня 2014 року, малюка направляють на комісію з питань щеплення. Діти з хронічними захворюваннями в стадії ремісії за висновком комісії можуть бути вакциновані в умовах стаціонару.

Порядок та умови проведення вакцинації

Вакцинація дітей в Україні відбувається відповідно до «Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень», затвердженого Міністерством охорони здоров’я. У державних поліклініках календарні щеплення дитині робляться безкоштовно. Однак не завжди необхідні вакцини є в наявності. В цьому випадку у батьків є три варіанти: дочекатися нової закупівлі, самостійно (за рецептом лікаря) придбати вакцину в спеціалізованій аптеці або звернутися в приватний медичний центр і зробити платне щеплення.

        В якому б медичному закладі не робили щеплення, перед вакцинацією дитину обов’язково має оглянути лікар. При цьому, відповідно до законодавства, під час медичного огляду дітей перед щепленням, лікар повинен:

 • дослідити історію перенесених хвороб (анамнез)
 • оцінити реакції на попередні щеплення, якщо вони раніше робилися
 • виміряти температуру тіла, провести огляд шкіри, порожнини рота, слизових оболонок кон’юнктиви очей, а також прослухати легені і бронхи
 • в разі необхідності — призначити додаткові клінічні обстеження органів і систем організму
 • отримати письмову згоду батька або матері дитини на проведення вакцинації або туберкулінодіагностики (форма № 063-2 / о)
 • в день щеплення, за результатами огляду, оформити медичний висновок про стан здоров’я дитини, що підлягає вакцинації. При виявленні ознак захворювання лікар повинен конкретизувати діагноз і внести відповідний запис в первинну медичну документацію: форму № 097 / о «Карта розвитку новонародженого»; форму № 112 / о «Історія розвитку дитини»; форму № 063 / о «Карта профілактичних щеплень»; форму № 025 / о «Медична карта амбулаторного хворого»; форму № 003 / о «Медична карта стаціонарного хворого»

Запис про проведене щеплення робиться відповідно до вимог чинного законодавства із зазначенням наступних даних: торгова назва вакцини / анатоксину, назва виробника, доза, серія, термін придатності вакцини / анатоксину. При використанні імпортної вакцини / анатоксину додатково має зазначатися оригінальне найменування українською мовою.

Після проведення профілактичного щеплення дитина повинна знаходитися під наглядом медичного працівника не менше 30 хвилин. Точний час перебування під надзором зазначено в інструкції по застосуванню вакцини (анатоксину).

Календар щеплень 2019

Вакцинація дітей в нашій країні проводиться за календарем щеплень, складеним Міністерством охорони здоров’я з урахуванням епідеміологічної ситуації в державі. Згідно із законом в Україні дитина повинна отримати обов’язкові профілактичні щеплення проти таких інфекційних захворювань: гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, коклюшу, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи та паротиту (свинки).

Графік Щеплень

Щеплення новонароджених у пологовому будинку

На відміну від багатьох європейських держав, в Україні ризик зараження дитини туберкульозом та гепатитом В залишається на високому рівні. У зв’язку з цим, вакцинація дітей від зазначених захворювань в нашій країні відбувається в перші дні життя малюків. Графік проведення щеплень, наступний:

 • перші 12-24 години після народження — проти гепатиту В
 • 3-5 день життя — проти туберкульозу (БЦЖ)

Вакцинація дітей до року

 • 1 місяць — друга вакцинація проти гепатиту В
 • 2 місяці — перше щеплення від гемофільної (Hib) інфекції, поліомієліту (ІПВ) і АКДП (дифтерія, коклюш, правець)
 • 4 місяці — друга вакцинація проти ІПВ, АКДП і Hib-інфекції
 • 6 місяців — третє щеплення від гепатиту В, поліомієліту (ОПВ), дифтерії, коклюшу та правця
 • 12 місяців — перша вакцинація проти КПК (кору, паротиту та краснухи), а також третє щеплення від гемофільної інфекції

Щеплення дитям після року

 • 1,5 року — четверта вакцинація від поліомієліту (ОПВ) та АКДП
 • 6 років — щеплення від кору, краснухи, паротиту, поліомієліту (ОПВ) та ревакцинація проти дифтерії та правця (АДП)

Вакцинація школярів

 • 7 років — ревакцинації проти туберкульозу (БЦЖ)
 • 14 років — щеплення від поліомієліту (ОПВ)
 • 16 років — вакцинація від правця і дифтерії (АДП-М)

 

Що робити, якщо малюку вчасно не зроблено щеплення?

Якщо з якоїсь причини пропущене календарне щеплення, вакцинація проводиться за індивідуальним графіком, складеним лікарем відповідно до рекомендацій МОЗ. При порушенні термінів вакцинації, щеплення роблять з дотриманням мінімальних інтервалів. Необхідності починати курс вакцинації спочатку немає — дитині роблять відсутнє щеплення і обирають оптимальну схему введення наступних вакцин.